Colocation – Sunucu Barındırma Nedir?

18 April 2017

Veri Merkezi Nedir?

Veri Merkezi yani Datacenter olarak geçen yerler sadece sunucularınızı barındırmak üzere kurulmuş, 7/24 elektrik ve internet sağlayan, bünyesinde elektrik kesintileri olduğu taktirde devreye girecek yüksek kapasiteli özel jeneratörler ve barındırılan sunucuların sürekli çalıştığı zaman ısınıp kapanmasını yahut bozulmasını engellemek için kullanılan soğutma sistemleri / klima ile donatılmış özel yerlerdir.

Veri Merkezine İhtiyacım Var mı?

Eğer bir sunucunuz varsa ve internete yayın yapmak istiyorsanız çok yüksek ihtimalle sunucunuzu bir veri merkezine koymaya ihtiyacınız vardır. Yüksek hızlarda internet, ev veya işyerinde kullanılandan daha uygun fiyatlı elektrik ve kesintisiz erişim sağlayabilmeleri Veri Merkezlerini lüks değil gereksinim kategorisine sokan en temel ögelerdir.

Colocation Nedir?

Colocation, sahibi olduğunuz fiziksel sunucunuzu size internet, elektrik ve IP adresi temin ederek barındıracak bir yere koymanızdır. Colocation hizmeti, bir Datacenter’dan sunucu kiralamaya göre avantajlara sahiptir. Kendi sunucunuz olması, donanımının istediğiniz gibi olması, gerektiği taktirde başka bir yere taşıyabilme rahatlığı ve normal sunucu kiralama hizmetine göre biraz daha uygun bütçeli olması sebebiyle şirketler ve bireyler tarafından genellikle tercih edilen bir yöntemdir.

Neden 444VPS Veri Merkezini tercih etmeliyim?

Bir ver merkezi sağlayıcısı tarafından sağlanan servisleri kullanmak, bir şirket içi ver merkezinin işletilmesiyle karşılaştırıldığında, bu hizmetlerin yıllar içerisinde istikrarlı bir şekilde benimsenmesine neden olan sayısız avantajlar sunmaktadır. Şirketiniz için 444VPS Veri Merkezi hizmetlerini düşünmenizin sebepleri aşağıdaki gibidir.

 

  1. Tahmin edilebilir maliyet planı ve maliyet tasarrufu. Veri Merkezi kurmak pahalı bir işlemdir. Kurum içi veri merkezi kurmak için büyük sermaye yatırımları gerekir. Şirket bünyesinde kuracağınız bir veri merkezi yüzlerce sunucunuz olmadığı taktirde her zaman pahalıdır ama birçok şirket için kurulmuş bir veri merkezi, onu kullanan her firmanın maliyetini düşürür. 444VPS Veri Merkezini kullanan şirketler yüksek ücretler ödemeksizin, sabit bir işletme maliyeti ile harcama modellerini düzenleyerek ilk yatırım sermayesinden kaçınabilirler.
  2. 444VPS Veri Merkezini tercih ederek colocation hizmeti satın almak yüksek donanım kullanımı ve daha uzun yenileme döngüsü olan kuruluşlar için bir bulut çözümünden daha ucuzdur. Bu işlem her gün uzun bir yolculuk için taksi kullanmak veya bir araba sahibi olmak arasındaki fark gibidir. Taksiler kısa ve çok yapılmayan geziler için mükemmeldir, ancak bir araba satın almak sürekli kullanım ve günlük uzak mesafelere yolcuk için daha ekonomiktir.
  1. Colocation veri merkezleri, %99,9‘luk Uptime sürelerini sağlarlar bu yüksek Uptime süreleri kurum için kurulan sistem odaların da sağlanamayacak bir değerdir. İyi bir Colocation veri merkezi, müşterilerin bir felaket sırasında hiçbir sisteminin kapanmamasını garanti eder çünkü yedekli internet alt yapısı, yedekli enerji sistemi (jeneratör), kesintisiz güç kaynağı (UPS) gibi sunucularınızı sürekli ayakta tutacak donanımlarla donatılmıştır. Ayrıca yedeklilik ile hiçbir Colocation müşterisinin tekbir kesinti olmadan bakım yapmasına da olanak sağlar.
  2. Colocation veri merkezlerinde ölçeklendirilebilir kabin ve kafes sistemleri ile şirketler için çok daha kolay ve esnek büyüme olanağı sunar. Bu işlemleri şirket içi barındırma yapıyor olsaydınız 100 sunuculuk raflar eklemek veya birden fazla sunucu kabini eklemek her zaman kolay olmayıp maliyet açısından da yorucu olacaktır.
  3. Colocation veri merkezlerinde müşteri ihtiyaçları için 7/24/365 hazır destek ekipleri bulunur. 444VPSVeri Merkezi ise çoğu colocation veri merkezinden farklı olarak sabit sürücü değiştirme, fiziksel yeniden başlatma, kabin ve sunucular için kablolama hizmetleri de sunmaktadır. 444VPS Veri Merkezinde standart olarak Network Monitör, Servis Monitör gibi uygulamaları da ücretsiz olarak sunmaktadır.Bu uygulamaları kendi sistem odanızda yapıyor olsaydınız 24 saat çalışan uzman bir ekip oluşturmanız, sisteminizi monitör edecek yazılımlar satın almanız ve hatta bu ekipler için eğitimler vermeniz gerekecekti. Ama bir veri merkezinin günlük operasyonlarını desteklemek yerine, IT çalışanlarınızı şirket içerisinde daha stratejik rollere sokabilir ve daha verimli olarak çalışabilirsiniz.
  4. Uygunluk Colocation veri merkezlerinin planlanmasında olmazsa olmazlardandır. Özellikle finans ve sağlık sektöründe uygun bir veri merkezi oluşturmak masrafları ve işletilmesi oldukça pahalıdır. 444VPS Veri Merkezi ISO 27001:2005Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi ), ISO:9001:2008 ( Kalite Yönetim Sistemi ) ISO 18001:2007 ( İş Sağlığı ve Güvenliği ) sertifikasyonlarına sahiptir.
  5. Colocation Veri Merkezleri 7/24/365 gün güvenlik kameraları ile izlenir, giriş çıkışları sürekli kontrol edilir kilitli kabinler ve sizin için ayrılan özel kafes alanları da kartlı sistem ile kısıtlı erişime sahiptir.