Cloud Server | Bulut Sunucu Nedir? Ne işe Yarar – 444VPS

25 August 2016

bulut

Cloud Server Bulut Sunucu Nedir Ne işe Yarar – 444VPS

Cloud Server; Tüm uygulama, program ve verilerinizin sanal bir sunucuda yedekli ve sürekliliği hiç kesilmeyecek şekilde çalıştığı sunuculara Cloud Server denmektedir. Yani internetinizin olduğu her yerde elektronik cihazlarınız aracılığı ile sunucunuza veya üstünde çalışan yazılımlara, web sitelerinize, CRM uygulamalarınıza erişebildiğiniz sunuculardır.

Ekstra kulum masraflarına gerek olmadan herzaman heryerden çalışma olanağı sunan bulut; yazılım, donanım ve veri barındırma hizmetlerini internette tek bir yapıda toplayan teknolojisi ile, bütün büyük firmaların da çözümü oluyor. Müşterilerinizin ve çalışanlarınızın aynı anda yüksek erişim kapasiteleri ile verilere ulaşmasını sağlayarak işleyişinizi de kolaylaştırmaktadır.

Cloud Server’ın Faydaları Nelerdir?

1. Maliyetleri düşürür.
2. Altyapı karmaşasını ortadan kaldırır.
3. Çalışma alanını genişletir.
4. Verileri korur.
5. İstenilen zamanda bilgiye ulaşma imkanı verir.
6. Şirketlerin CRM, ofis yazılımları, veri saklama, veri tabanı paylaşımı hatta işlemci gücü ihtiyacı duyan yazılımlarına destek gibi güncel hizmetlerden 7. faydalanmak için kullandıkları Cloud Sunucu’lar günlük hayatımızda da yerini almakta. E-posta hizmetleri sunan Gmail, Hotmail gibi sistemler de kullandığı sistemlerini bu yapı ile sürekli olarak büyütmektedirler.

Maliyeti az, bakım istemeyen, ölçeklenebilir, yatırımlarımızı koruyan bir hizmet sistemi oluşturarak bireysel ve ticari işlerimizi kolaylaştırmaktadır.
Bulut depolama hizmetlerine en iyi örnekler:

pub-priv-hybPublic Cloud (Genel Bulut):
Genel Bulut sistemi ile kendi sisteminizi kurabilirsiniz. Üçüncü bir şirket üzerinden kiralayacağınız kaynaklar üzerine kurduğunuz teknolojiniz sayesinde elektronik postalarınıza para ödemeden çeşitli özelliklerini kullanabiliyorsunuz. Public Cloud`da ne kadar kullanıyorsanız, o kadar da ödeme yapıyorsunuz. Küçük ve orta ölçekli firmaların ihtiyaçları karşılanmış oluyor.

Private Cloud (Özel Bulut):
Daha büyük şirketler ve bilgileri daha önemli olan firmaların tercih ettiği bir bulut teknolojisi tipidir. Özel Bulut teknolojisini kullanan firmalara örnek olarak Microsoft şirketinin sunduğu Hyper – V ve System Center ürünlerini gösterebiliriz. Private Cloud sisteminde kurulan yapı özel olduğu için veriler ve bilgiler sizin kontrolünüzde olur.

Hybrid Cloud (Melez Bulut):
Hybrid Cloud Public ve Private Cloud’un birleşiminden ortaya çıkan, güvenliğin ve gizliliğin ön planda olduğu ve tedbirli davranmanın gerektiği yerlerde kullanılan teknolojidir. Şirketin hacmine göre değişkenlik gösterir. Küçük firmaların Public Cloud kullanması daha mantıklı olur. Veri ve bilgi depolama ihtiyaçları fazla olanlar ise bu sistemi kullanabilirler.

Community Cloud (Topluluk Bulut):
Çok fazla kullanılmayan Community Cloud, bulutun üzerinde alınan herhangi bir hizmetin birkaç şirket ile ortak kullanılması durumuna denmektedir. Firmalar topluluk bulut teknolojisini çok kullanmazlar ancak birden çok firması olan kişiler için ideal bulutlardan biridir.
Siz de şirketinizin veri ve bilgi kapasitesine göre dilediğiniz yerden dilediğiniz anda kullanabileceğiniz bulut sistemine sahip olabilirsiniz.